دکوراسیون داخلی به سبک مراکشی

دکوراسیون داخلی براساس سبک ­ها به چند دسته تقسیم می­ شوند. یکی از عجیب ­ترین سبک ­ها در دکوراسیون داخلی، سبک مراکشی است. استفاده از این سبک در دکوراسیون داخلی باعث می­ شود محیط زیبا و جذاب­تر به نظر آید. جالب است بدانید که سبک مراکشی از ترکیب چند سبک عربی، آفریقایی و مدیترانه ­ای پدید آمده است، به همین خاطر با پیاده کردن سبک مراکشی در دکوراسیون داخلی منزل خود می ­توانید چندین سبک را مشاهده کنید و از آن لذت ببرید. در این مطلب قصد داریم اطلاعات کامل­ تری در رابطه با سبک مراکشی در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

سبک مراکشی

مراکش از لحاظ موقعیت جغرافیایی بسیار تحت تاثیر سبک عربی می ­باشد٬ به همین خاطر است که در بسیاری از قصرها و محله ­های قدیمی مراکش سبک عربی بیشتر به چشم می­ خورد. سبک مراکشی ویژگی ­های بسیاری دارد که مهم­ترین آن القا انرژی به افراد است. در این سبک به دلیل استفاده از رنگ ­های پرانرژی و زنده حس و حال تازه ­ای به بیننده داده می­ شود. استفاده از سبک مراکشی موجب می­ شود که فضا جذاب­تر و با نشاط ­­­تر به چشم آید.

هر سبک نشان دهنده فرهنگ و تاریخ آن کشور است به همین صورت سبک مراکش نشان دهنده فرهنگ آن است. در این سبک از بافت­ های رنگارنگ و طرح ­های هندسی استفاده می­ شود که همین موضوع باعث می­ شود فضایی جذاب در خانه ایجاد شود.

دکوراسیون داخلی منزل به سبک مراکشی

باتوجه به اصول پیاده سازی دکوراسیون داخلی برای ایجاد تغییرات به ویژه طراحی به سبک ­های مختلف باید دانست که همه قسمت ­های خانه باید تحت تغییر قرار بگیرند به عنوان مثال سقف ­ها، دیوارها، طراحی مبلمان، کفپوش و دیوارپوش­ ها و بخش ­های مختلف خانه مانند نشیمن. در ادامه به شرح کامل ­تری از این تغییرات در قسمت ­های مختلف آشنا می ­شویم.

طراحی سقف

طراحی سقف به سبک مراکشی

در سبک مراکشی از سقف ­های بلند در منازل استفاده می ­کنند. همچنین برای طراحی دکوراتیو آن­ها از تیرهای چوبی استفاده می ­شود. یکی از اصول طراحی به این سبک استفاده از طاق و قوس ­ها است. اجرا این اصول در دکوراسیون داخلی موجب می­ شود که فرهنگ و هنر مراکش به چشم بیننده آید. این طاق و قوس­ ها را در قسمت ­های مختلفی از خانه مانند ورودی ­ها، درب ­ها، کمدها و …. می ­توان مشاهده کرد.

طراحی دیوار

یکی از بخش ­های خانه که در دکوراسیون داخلی بسیار مهم است دیوارها می ­باشند. دیوارها به دلیل تو چشم بودنشان اهمیت بالایی در طراحی دارند. در طراحی منزل به سبک مراکشی از دیوارهای چند وجهی که اغلب نمای گچی دارند استفاده می ­شود. رنگ ­هایی که در این سبک برای دیوارها استفاده می ­شود اغلب صورتی کمرنگ، بژ و سفید است.

در سبک مراکشی برای دیوارها از رنگ ­های ملایم و خنثی و برای سایر المان ­های موجود بر دیوار از رنگ ­های پرانرژی و زنده استفاده می ­شود. همچنین جالب است بدانید که رنگ­ هایی نظیر نارنجی، قرمز، آبی پررنگ و سایر رنگ ­های زنده در مبلمان، پرده، فرش و… به کار می­ رود.

طراحی مبلمان به سبک مراکشی

طراحی مبلمان به سبک مراکشی

یکی از عنصرهای تاثیر گذار دیگر در دکوراسیون داخلی منزل مبل ­ها هستند. مبلمانی که در طراحی داخلی در سبک مراکشی استفاده می­ شوند بسیار خاص با طراحی منحصر به فرد می باشند. برای طراحی مبلمان به سبک مراکشی از چوب­ های مشبک و منبت کاری شده استفاده می ­شود. اغلب روکش این مبلمان از مخمل ­های مخصوص با نقش و نگار مخصوص کشور مراکش است.

طراحی کفپوش و دیوارپوش

کفپوش و دیوارپوش ­ها از دیگر عناصر تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی به حساب می ­آیند. در سبک مراکشی برای کفپوش­ ها و دیوارپوش ­ها از کاشی­ هایی که نقش و نگار فراوان دارند استفاده می ­شود. اما لازم به ذکر است که این کاشی ­ها اغلب در فضا­هایی چون آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی دیده می­ شوند.

طراحی نشمین

یکی از فضاهایی که برای دکوراسیون داخلی به سبک مراکشی مورد توجه قرار می ­گیرد استفاده از فانوس ­های رنگارنگ و ظروف و المان ­های سنگی٬ فلزی و چوبی است. لازم به ذکر است که صنایع دستی کشور مراکش به دلیل زیبایی بی­ نظیری که دارد برای دکوراسیون داخلی بسیار کاربردی می ­باشند مانند فانوس ­ها. از این فانوس ­ها اغلب برای طراحی داخلی فضاهایی مانند اتاق خواب و اتاق نشیمن استفاده می­ شود.

معماری سنتی مراکشی

در معماری به سبک مراکشی المان ­های تزیینی و سنتی بسیاری دیده می ­شود. دلیل سنتی بودن سبک مراکشی این است که این سبک در هزاران سال پیش باتوجه به فرهنگ و مذهب پدید آمده است.

همچنین شما در سبک مراکشی می ­توانید بخشی از معماری اسلامی را مشاهده کنید مانند طاق­ و قوس ­ها. از این طاق­ ها اغلب در عناصر دکوراسیون داخلی مانند کتابخانه ­ها٬ کمد و مبلمان استفاده می ­شود. در حالت کلی می ­توان گفت که این طاق­ و قوس ­ها از عناصر اصلی این سبک به حساب می ­آیند.

انتخاب رنگ

از مباحث مهم در دکوراسیون داخلی بحث انتخاب رنگ است. در سبک مراکشی می ­توان رنگ ­هایی که اغلب از دریا و بیابان ­ها الهام گرفته شده است را مشاهده کرد. اغلب در این سبک از رنگ­ های زنده ­ای مانند نارنجی٬ قرمز و آبی پررنگ استفاده می­ کنند. ترکیب این رنگ­ ها در کنار دیوارهای سفید رنگ جلوه­ ی بسیار زیبایی دارد. به همین خاطر در این سبک از مبلمان و المان­ ها با رنگ­ های شاد و پرانرژی استفاده می ­کنند تا زیبایی بیشتری به محیط ببخشند.

انتخاب پارچه

پارچه مراکشی

پارچه ­ها از دیگر عناصر تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی هستند. در سبک مراکشی از پارچه ­های مخصوص این سبک که اشکال هندسی و رنگبندی خاصی دارند استفاده می­ شود. اغلب پارچه ­های مراکشی از جنس ابریشم٬ حریر و سایر پارچه­ ها با بافت بسیار ظریف هستند.

انتخاب لوستر

لوسترها علاوه بر اینکه یک منبع نوری به حساب می ­آیند٬ یک عنصر مهم برای دکوراسیون داخلی محسوب می ­شوند. در سبک مراکشی اغلب از لوسترهایی استفاده می ­شود که با سایر لوسترها کمی متفاوت هستند. در لوسترها به سبک مراکشی از نقوش هندسی و مشبک استفاده شده است. از این نوع لوستر در همه جای منزل به ویژه اتاق نشیمن٬ اتاق خواب٬ آشپزخانه و … استفاده می­ شود.

انتخاب فرش

فرش ­ها از دیگر عناصر تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی به حساب می ­آیند. فرش­ هایی که در این سبک مشاهده می­ کنید اغلب باسایر فرش­ هایی که دیده ­اید کمی متفاوت است. جالب است بدانید که در گذشته طراحی فرش ­ها به گونه­ ای بود که از آن ­ها به عنوان کالای خواب استفاده می­ کردند.

در فرش ­ها هم مانند سایر المان­ ها در سبک مراکشی نقوش هندسی مشاهده می­ شود. اما لازم به ذکر است که در فرش­ ها از رنگ ­های خنثی و ملایم اما گرم استفاده می ­شود. فرش ­ها از دیگر عناصری هستند که نشان دهنده فرهنگ و هنر مراکش می ­باشند.

کلام آخر

همانطور که در بالا به آن بارها اشاره کردیم٬ سبک مراکشی جزو سبک­ های سنتی محسوب می ­شود که بیانگر فرهنگ٬ هنر و آداب و رسوم این کشور می ­باشد. این سبک از ترکیب چند سبک عربی٬ آفریقایی و مدیترانه ­ای به وجود آمده است.

Related Blogs